Zdalne zarządzanie zespołem. Jak skutecznie koordynować pracę na odległość?
W ostatnich latach forma pracy stacjonarnej coraz częściej ustępuje zdalnej, która powoli staje się powszechną rzeczywistością w wielu firmach na całym świecie. Ewolucja rynku pracy oraz ciągły rozwój technologii sprawiły, że zarządzanie zespołem na odległość staje się coraz bardziej efektywne. Mimo licznych korzyści, takich jak elastyczność, czy oszczędność czasu, zdalne zarządzanie zespołem nadal stawia przed firmami wiele wyzwań. Wypracowanie skutecznych metod koordynacji zespołowej wymaga przede wszystkim wyznaczenia przemyślanych strategii i zasad, umiejętności managerskich oraz odpowiednich narzędzi.
KLUCZOWE ZASADY ZDALNEGO ZARZĄDZANIA ZESPOŁEM
Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, by jego firma przynosiła jak największe zyski. Dawniej było to prostsze, zważywszy na obecność pracownika w siedzibie firmy, a co za tym idzie – możliwość bezpośredniej komunikacji. Jednakże obecnie istnieje mnóstwo platform technologicznych, które umożliwiają przekroczenie tych barier. Niemniej jednak, bez względu na model zatrudnienia istnieją “złote zasady”, które pozwolą osiągnąć wyznaczony cel.
Regularne spotkania są niezbędne do utrzymania zespołu z postępami prac. Kluczem takich spotkań jest rzeczowość, przy jednocześnie krótkim czasie ich trwania, oraz koncentracja na tym, co zostało dokonane, jakie są dalsze etapy prac i co ewentualnie może stanąć zespołowi na drodze do ich wykonania. Oczywiście zdalna komunikacja nie może się obyć bez wcześniej wspomnianych narzędzi, które pozwalają na duże usprawnienie prac zespołu.
Praca zdalna z całą pewnością wymaga większego zaufania do zespołu, niż tradycyjne formy zatrudnienia. Należy wspomnieć, że dając pracownikom większą autonomię w wykonywaniu zadań, jednocześnie managerowie zwiększają ich motywację oraz aktywną postawę. Co za tym idzie – każdy członek zespołu powinien czuć większą odpowiedzialność za wykonywane działania oraz wyniki. Fundamentem tej zasady są klarowne wytyczne, wsparcie w realizacji celów oraz wyznaczanie standardów pracy.
Trzecią istotną zasadą w zdalnym zarządzaniu zespołem jest organizacja pracy. Ważne są przede wszystkim jasno określone wytyczne i cele. Precyzja w rozdzielaniu zadań i terminów niewątpliwie stanowi klucz do efektywnego zarządzania. Oczywiście w tym przypadku również nieodłącznym elementem pracy są platformy, które wspierają w monitorowaniu postępów, przydzielaniu zadań oraz organizowaniu przepływu pracy. W organizacji pracy zdalnej ważna jest również elastyczność godzin, ponieważ dostosowanie się przez pracodawcę do indywidualnych potrzeb pracowników może znacząco poprawić ich zaangażowanie w powierzone obowiązki oraz zadowolenie z wykonywanych działań.
NARZĘDZIA WSPOMAGAJĄCE ZDALNE ZARZĄDZANIE:
Efektywne zarządzanie pracą zdalną wymaga odpowiednich narzędzi, które nie tylko usprawniają działanie firmy, ale również pozwolą na zwiększenie transparentności projektu oraz wgląd w etapy prac zespołu. Poniżej przedstawione zostały platformy, które są obecnie nieodłącznym partnerem w koordynacji pracy na odległość:
- komunikatory takie jak Zoom, Slack, czy Teams pozwalają na codzienny kontakt pracowników i organizację spotkań,
- zarządzanie projektami nie obejdzie się bez zastosowania programów pomagających w przydzielaniu zadań, śledzeniu postępów zespołu oraz organizowaniu przepływu pracy – do nich należą Asana, Jira czy Trello,
- Google Workspace, czy Microsoft Office 365 – są niezbędnymi narzędziami do pracy online, dzięki którym możliwa jest współpraca nad dokumentami w czasie rzeczywistym,
- istotne jest również monitorowanie czasu poświęconego przez pracowników na zadania; tu z pomocą przychodzą takie aplikacje jak Harvest, czy Toggl, które bez wątpienia zwiększą efektywność zespołu, a tym samym pozwolą na wgląd managerów w postępy projektu.
FILOZOFIA EFEKTYWNEGO ZARZĄDZANIA PRACY NA ODLEGŁOŚĆ
Każde przedsiębiorstwo, które chce osiągnąć sukces, wymaga dobrego business planu, a wraz z tym odpowiednich strategii umożliwiających realizację celów. Kluczowym aspektem w tym temacie są ciągłe szkolenia i rozwój zespołu. Doskonalenie umiejętności pozwala na rozwój kompetencji pracowników, stąd też szkolenia online są doskonałą receptą na stworzenie teamu, który przyniesie firmie efektywność i zaangażowanie. Ponadto, każdemu z członków zespołu niewątpliwie zależy na świadomości, że nie zostanie pozostawiony samemu sobie, dlatego istotną kwestią jest stworzenie atmosfery wsparcia. Mentoring niezawodnie sprawdza się przy rozwiązywaniu problemów i wspieraniu rozwoju zawodowego.
Często członkowie zespołu są oddaleni od siebie o tysiące kilometrów, jednakże to nie powinno przeszkodzić w ich wspólnej integracji! Organizacja tego typu spotkań na platformach internetowych, które mogą dotyczyć wspólnych projektów poza pracą, czy gry zespołowe online na pewno mogą przysłużyć się w budowaniu więzi między pracownikami. Bez wątpienia pomoże to w budowaniu poczucia szacunku i otwartości oraz zwiększy poziom współpracy wśród zespołu.
Każdemu przedsiębiorcy zależy na najwyższym wyniku, dlatego w pracy na odległość fundamentem jest regularność spotkań i konstruktywny feedback. Ustalenie cyklicznych spotkań, na których pracownicy otrzymują informacje zwrotne dotyczące postępów pomagają w rozwoju całego zespołu, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności każdego z jego członków. By osiągnąć takie efekty zdecydowanie należy ustanowić klarowne i jasne kryteria oceny prac. Pozwoli to na bieżąco monitorować postępy i wprowadzać niezbędne korekty.
Zdalne zarządzanie zespołem i koordynacja działań pracowników wymaga specyficznych umiejętności. Kluczem jest tu odpowiednie podejście i zastosowanie powyższych zasad, dzięki którym efektywność i zadowolenie pracowników może znacząco wzrosnąć. Podstawą takiej formy pracy jest zbudowanie zaufania, regularna komunikacja, odpowiednie narzędzia oraz dostosowanie strategii do potrzeb danego zespołu. Bez wątpienia pozwoli to na osiągnięcie zamierzonych celów biznesowych.