Jak zacząć zarabiać jako marka osobista?

Czas czytania: 2 minuty

Krok 1: Określ swoje cele

Aby zacząć zarabiać na swojej marce osobistej, musisz przejść przez kilka kroków. Pierwszym z nich jest określenie swoich celów. Zastanów się, jakie masz cele jako marka osobista? Czy chcesz osiągnąć konkretną kwotę dochodu, czy zależy Ci na określonej ilości czasu poświęcanego na pracę? Twoje cele będą determinować, co będziesz sprzedawać i jak będziesz wyceniać swoje produkty lub usługi, aby osiągnąć zamierzone przychody.

Krok 2: Zdefiniuj swoje wartości

Warto również przemyśleć, jakie wartości są dla Ciebie kluczowe w życiu i biznesie. Te wartości będą motywować Cię do działania. Sugeruję stworzenie mapy marki osobistej, aby zdecydować, jak chcesz być postrzegany, z jakimi atrybutami chcesz się kojarzyć, jak chcesz spędzać życie i pracować.

Krok 3: Zidentyfikuj swoją grupę docelową

Kolejnym ważnym krokiem jest zidentyfikowanie swojej grupy docelowej. Do kogo chcesz sprzedawać? To pytanie będzie determinować rodzaj produktów czy usług w Twojej ofercie oraz ich ceny. Znając swoją grupę docelową, będziesz w stanie zbadać ich potrzeby, problemy i oczekiwania, co pozwoli Ci lepiej dostosować swoją ofertę i skuteczniej sprzedawać.

Krok 4: Wybierz model biznesowy

Wybór modelu biznesowego to kolejny kluczowy krok. Możesz zdecydować się na model subskrypcyjny, freemium, dropshipping, współprace afiliacyjne, czy samodzielne wykonywanie usług. Twoje decyzje na tym etapie będą wpływać na to, ile będziesz zarabiać i w jaki sposób.

Krok 5: Opracuj strategię sprzedaży

Często zapominanym aspektem w budowaniu marki osobistej jest strategia sprzedaży. Warto podejść do marki osobistej jak do firmy, która ma co sprzedawać. Na początku zastanów się nad strategią produktową i sprzedażową. Przykładowo, możesz zdecydować się na długi lejek sprzedażowy, zaczynając od darmowego produktu, przez tańsze, aż po droższe produkty. Możesz też wybrać krótki lejek, sprzedając jeden drogi produkt lub usługę.

Krok 6: Buduj rozpoznawalność

Świadomość marki i rozpoznawalność nazwiska powinny być wynikiem Twojej pracy nad strategią sprzedaży i produktową. Zadbaj o obecność w różnych mediach – zarówno online, jak i offline. Uczestnicz w wydarzeniach, bądź obecny w mediach tradycyjnych i elektronicznych. Twórz dłuższe formy treści, takie jak video, podcasty, czy blogi, które zapewnią Ci długotrwałą rozpoznawalność.

Jak zacząć zarabiać jako marka osobista? Określ, do kogo, co i w jaki sposób chcesz sprzedawać. Zidentyfikuj swoje unikalne cechy i opracuj plan działań marketingowych. Jeśli czujesz się przytłoczony, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Dziękuję za poświęcony czas i życzę wszystkiego dochodowego!

Możesz też posłuchać, o tym temacie na Spotify:

 

Podobne wpisy