Kluczowe cechy lidera w zarządzaniu zespołem

Czas czytania: 3 minuty

Jednym z kluczy do sukcesów firmy, jest oczywiście sprawne i skuteczne zarządzanie zespołem. To zadanie lidera, który odgrywa tutaj najważniejszą rolę, a ponieważ jego obowiązki i funkcje są niezwykle złożone, często się zmieniają i bywają odmienne w zależności od charakteru organizacji, warto zwrócić uwagę na cechy, którymi powinien się wyróżniać. Posiadanie ich jest fundamentem dla zbudowania zmotywowanego zespołu. Czym w takim razie powinien charakteryzować się ów lider?

Przede wszystkim pasja

Nic tak nie motywuje do pracy, jak obserwowanie ludzi działających z prawdziwą pasją. Dobry lider doskonale wie, co inspiruje jego zespół do osiągania najlepszych wyników. Motywowanie jest narzędziem, które pozwala zdobywać góry, jednak konieczne jest indywidualne podejście i dostosowanie technik, które będą najlepiej oddziaływały na członków zespołu. 

Otwarta komunikacja z zespołem

Każda osoba, która chce być dobrym liderem, wie, jak ważna jest klarowna komunikacja z zespołem. Dzięki niej można wiele zyskać, zaczynając od poprawnego i efektywnego wykonywania zadań, po stworzenie zespołu, który dobrze się ze sobą dogaduje, szanuje swoje granice i tworzy zdrowe relacje. Istotą otwartej i dojrzałej komunikacji z zespołem jest nie tylko branie, ale i dawanie. Słuchanie i prowadzenie rozmowy, dialogu, wyciąganie wniosków, które pozwolą na budowanie solidnych fundamentów.

Nastawienie na określony cel 

Budowanie zespołu powinno być oparte również na określonym celu, który jest głównym powodem jego istnienia. W końcu interes wszystkich powinien skupiać się wokół sukcesu firmy i to powinna być również narracja lidera. Cele, które wyznacza lider, powinny być dobrze sprecyzowane, a wizja konkretna, pełna przydatnych wskazówek do jej realizacji przez wszystkich członków grupy. 

Umiejętność delegowania zadań

Jedną z najważniejszych cech lidera jest umiejętność delegowania zadań w taki sposób, aby wykorzystać największy potencjał członków zespołu. To logiczne, że lider (choćby nie wiadomo jak dobry był w swojej pracy), nie jest w stanie wykonać wszystkich zadań. Obowiązki powinny być więc sprawiedliwie rozdzielane pomiędzy wszystkich członków zespołu, z uwzględnieniem konkretnych cech danej osoby. Aby jednak wszystko odbyło się tutaj zgodnie z planem, konieczne jest wcześniejsze dobre poznanie zespołu, tak, aby skutecznie wykorzystać zasoby każdej z osób. Wówczas nie tylko praca będzie szła sprawniej, ale i komunikacja.

Decyzyjność i szybkie działanie

Nie bez powodu mówi się, że praca lidera zespołu obarczona jest działaniem pod presją czasu, często również w stresujących warunkach. Aby dobrze zarządzać zespołem, lider powinien być osobą decyzyjną, która jest w stanie szybko i skutecznie podejmować decyzje. Wszystko to wiąże się również z umiejętnością oceny określonej sytuacji na podstawie powiadanych informacji, czy też analizą wszystkich za i przeciw, jednak gotowość do tego typu zdarzeń jest wpisana w obowiązki każdego lidera zespołu. W ten sposób buduje on również swój autorytet wśród całej grupy, która wie, że może na nim polegać, bez względu na wszystko. 

Wizjonerskie myślenie

Aż wreszcie wisienka na torcie, czyli cecha lidera, która sprawia, że zespół może być spokojny o swoje obowiązki w firmie. Lider powinien być wizjonerem, osobą, która tworzy strategie osiągania celów i podejmuje dobre decyzje, które wpływają na całokształt. To również cecha, która wpływa na lojalność grupy wobec niego i poczucie bezpieczeństwa. Pozwala czuć się grupie pewnie, ponieważ lider ma tworzyć dla nich miejsce pracy, w którym chcą i lubią pracować.

Jak widać, lider musi być osobą wyposażoną w wiele cech przywódczych, ale również umiejętności miękkich, które pozwalają na lepsze zrozumienie zespołu i wzajemną komunikację. Nie powinien być tylko nastawiony na cele, ale również wykazywać się empatią i zrozumieniem wobec grupy. W ten sposób będzie w stanie zbudować jej zaufanie i lojalność. Często liderzy zapominają o czynniku ludzkim i nastawieni na realizację strategii, nie pamiętają, że pracują z nimi normalni ludzie, którzy mają również życie prywatne. Umiejętność wprowadzenia tego elementu, jak work-life balance to cecha, która jest w stanie zatrzymać zespół na bardzo długo.

Podobne wpisy