10 sposobów na rozpoczęcie pracy poza etatem + Porady od osób, którym się udało.

Czas czytania: 4 minuty

Z inflacją, która na stałe zagościła na naszym horyzoncie, coraz więcej osób zastanawia się, jak zarobić dodatkowe pieniądze, aby złagodzić skutki. Jak wynika z badania “Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”  co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną.

Inną motywacją może być chęć rozwijania swojej pasji lub posiadanie umiejętności, które ktoś inny może uznać za potrzebne. W obu przypadkach podjęcie tego wyzwania będzie oznaczało dla nas…dużo dodatkowej pracy. W dodatku wykonywanej w czasie wolnym. Takim, który często poświęcasz na netflixa, książkę, pasję, rodzinie. Aby rozpocząć myślenie o dodatkowej pracy, musisz przyjąć to zobowiązanie przed sobą, ponieważ nikt inny poza Tobą nie będzie Ciebie z nich rozliczał. Ostatecznie mogliby być to Twoi klienci- aczkolwiek bez zaangażowania czasu w pracę nad swoim dodatkowym biznesem- ciężko będzie Ci znaleźć klientów.

Pokonałeś już ten pierwszy trudny krok, czyli podjąłeś decyzję. Zorganizowałeś sobie wolny czas, idziesz w to. Ale w co? Tu właśnie często pojawia się pytanie “co mógłbym/mogłabym robić?”

„Twoja praca nie polega na robieniu tego, czego chcieli Twoi rodzice, nauczyciele, otoczenie, ale na zrozumieniu i podążaniu za głosem swojego serca.” Oprah Winfrey.

Jeżeli robisz coś dobrze dla jednej osoby, pracując na etacie, dlaczego nie mógłbyś robić tego dla wielu? Przecież żyjemy w globalnej wiosce. “Kwestia organizacji” ?

Ale gdyby faktycznie przyjrzeć się temu bliżej? Pomysły są tuż przed Tobą, musisz tylko je zauważyć.

Idealnym przykładem jest historia Myka Meier, która za jedyne 350 dolarów oferuje kursy etykiety biznesowej pracownikom, którzy wrócili z pracy zdalnej i nie potrafią się odnaleźć się w kulturze korporacyjnej. Biorąc pod uwagę, że część z nich nigdy nie doświadczyła korporacyjnego ładu w trybie offline a część nie pracowała w ten sposób od bardzo dawna, potrzeba wydaje się realna.

Przykłady możliwości można mnożyć. Musisz tylko się rozejrzeć i dobrze obserwować czego potrzebują ludzie w Twoim otoczeniu. Nie tylko najbliższym. Możesz poszukać również w świecie online i zaoferować pomoc np. influencerowi. Ważne byś mówił językiem wartości i korzyści, które może przynieść współpraca z Tobą.

Social media dają nam nieskończoną ilość możliwości zaoferowania swoich nawet najbardziej sprofilowanych usług. Przykłady? Kursy robienia reelsów, organizowanie wycieczek nad jezioro Garda, pikniki na teneryfie, kurs gry na pianinie online, kursy matematyczne dla dzieci i wiele….wieeeeeeele innych.

Jakie wskazówki uzyskaliśmy od osób, które rozpoczęły swoją działalność biznesową, pracując na etacie, aby ułatwić Twój start?

Zapytaliśmy o poradę osób, które rozpoczęły swoją działalność biznesową, pracując na etacie. Przyjrzyj się wskazówkom, które uzyskaliśmy a Twój start może okazać się znacznie łatwiejszy.

  • Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek dodatkowej pracy, musisz dokładnie przemyśleć, czego dokładnie chcesz się podjąć. Jeśli chcesz odnieść sukces, dodatkowa praca powinna obejmować Twoje umiejętności i zainteresowania. Jeśli jesteś dobry w pisaniu, ale nie sprawia Ci to przyjemności, próba zarabiania jako pisarz freelancer prawdopodobnie nie jest właściwą ścieżką.
  • Przygotuj się na “nadgodziny”. Początkowo musisz nauczyć się działać z odroczoną gratyfikacją czyli włożyć dużo pracy w rozwój działalności, której profity przyjdą dopiero po jakimś czasie.
  • Bez samodyscypliny ciężko będzie Ci osiągnąć pierwsze rezultaty. 
  • Gdy już wiesz, jak chcesz zarobić dodatkowe pieniądze, będziesz musiał stworzyć plan biznesowy. Twój plan biznesowy powinien skupiać się na tym, co będziesz musiał zrobić, aby Twoja dodatkowa praca była udana. To może się zmieniać w miarę, jak zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy, więc bądź elastyczny w swoich pomysłach.
  • Nie bój się napisać do obcych osób i zaproponować im swoją pracę. Ostatecznie “najgorsze” co może Cię spotkać to, że nie będą nią zainteresowane. Nieudane próby pozyskania klienta to naturalna część procesu.

 A teraz konkrety. Jeżeli jeszcze nie wiesz co mógłbyś zrobić poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi:

 

  1. Potrafisz tworzyć przyjemne dla oka grafiki? To świetnie. Możesz tworzyć szablony graficzne, prezentacje, filmy czy grafiki na social media. Dobra grafika jest jak merci-wyraża więcej niż tysiąc słów.
  2. Znasz jakąś niszę od podszewki? Jedną z opcji może być udzielanie porad lub konsultacji w swojej dziedzinie ekspertyzy, np. biznesowej, marketingowej, czy finansowej.
  3. Twoja pasja może stać się Twoim zarobkiem szybciej niż myślisz. Im szybciej się pozbędziesz wstydu by dzielić się swoją wiedzą tym lepiej. Jesteś specjalistą od budowania akwariów, a może znasz się jak nikt na diecie SIBO? Spróbuj udostępniać treści w formie bloga lub social mediów a to pomoże Ci je zmonetyzować.
  4. W internecie istnieje ogromny popyt na treści. Content creator to zadanie dla osób, które są kreatywne i potrafią dostrzegać ciekawe pomysły w otaczającej nas rzeczywistości.
  5. Jeśli dobrze znasz język obcy lub masz talent do poprawiania i redagowania tekstu, możesz podjąć się pracy jako tłumacz lub redaktor. Istnieje duże zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe i redakcyjne w różnych dziedzinach, od literatury po biznes.
  6. Kochasz podróżować? Jeśli masz talent do organizacji i planowania, możesz rozważyć pracę jako organizator wydarzeń. Możesz zajmować się organizacją różnych imprez, od małych spotkań rodzinnych po duże konferencje i imprezy firmowe.
  7. Jeśli lubisz tworzyć filmy i masz talent do montażu wideo, możesz zostać twórcą treści wideo. Możesz tworzyć vlogi, filmy instruktażowe, recenzje produktów lub inne treści wideo, które będą cieszyć się popularnością w internecie.
  8. Może Twoje power skills to umiejętności organizacyjne?  Mógłbyś je oferować zostając asystentem blogera, influencera lub kogokolwiek innego- zostając asystentem wirtualnym.
  9. Możesz tworzyć pomoce dydaktyczne dla dzieci w różnym wieku, a także dorosłych. Mogą to być quizy, zagadki, fiszki, zbiory zadań i ćwiczeń, a nawet ozdoby do sal. Możesz swoje prace wysyłać w formie pdf przez pocztę elektroniczną lub sklep internetowy. Mając umiejętności graficzne i zmysł stylistyczny możesz oferować swoje wytwory na różnych nauczycielskich grupach bardzo często.
  10. Czy wiesz, że obecnie e-booki stanowią już około jedną czwartą ogólnej sprzedaży książek na całym świecie, a do końca 2023 roku przewiduje się, że przyniosą przychody rzędu prawie 20 miliardów dolarów. Ten trend podkreśla rosnące przyjęcie i popularność formatów cyfrowych w szerokim kontekście branży wydawniczej. Wzrost popularności e-booków jest wyraźnym dowodem na nieustającą ewolucję w dziedzinie cyfrowego czytania, a obiecujące prognozy wskazują na ich stabilną obecność na rynku. Nie czekaj, wykorzystaj ten trend i zyskaj! Wydaj e-booka, który połączy twoją specjalistyczną wiedzę z potrzebami odbiorców. 

Twoja praca dodatkowa będzie świetnym sposobem na dywersyfikację zarobku lecz pamiętaj, że aby stała się Twoją główną działalnością powinna pozwalać na pokrycie Twoich rachunków. Nie rezygnuj ze stałej pracy dopóki nie poczujesz stabilizacji finansowej.

Nie zastanawiaj się za długo. Nie analizuj w nieskończoność. Zacznij działać.

Podobne wpisy