Rodzaje działalności gospodarczych
Każdy, kto chce prowadzić własny biznes, musi pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzaje działalności gospodarczej w Polsce są różne. To oznacza, że przed założeniem firmy należy podjąć decyzję w tym zakresie. Jeśli nie chcesz popełnić pomyłki, zależy Ci na dopasowaniu rodzaju działalności do własnych potrzeb, pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować rodzaje działalności gospodarczych.
Jakie są rodzaje działalności gospodarczej?
Prawo pozwala na prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Do tych cieszących się największą popularnością zalicza się:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli nie zamierzasz nikogo zatrudniać, nie wchodzisz z nikim w spółkę, ta forma prowadzenia własnego biznesu jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Na taki profil działalności gospodarczej bardzo często decydują się freelancerzy.
- Spółka cywilna. Aby prowadzić taką formę działalności gospodarczej, musisz wejść w spółkę z przynajmniej jedną osobą.
- Spółka partnerska. Na taką spółkę mogą zdecydować się przedsiębiorcy wykonujący wolny zawód, na przykład lekarze oraz prawnicy.
- Spółka jawna. Taki rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej wiąże się z odpowiedzialnością każdego z jej partnerów za zobowiązania spółki.
- Spółka z o.o. W tym przypadku wspólnicy ponoszą odpowiedzialność wyłącznie do wysokości wkładu, jaki wnieśli do kapitały spółki.
- Spółka akcyjna. To rodzaj działalności odpowiedni dla dużych przedsiębiorców.
- Spółka prosta. To stosunkowo nowa forma spółki – pojawiła się dopiero w 2021 roku.
Podział działalności gospodarczej uwzględnia również spółkę komandytową oraz komandytowo – akcyjną. W obu tych przypadkach połączone są cechy, jakie posiada spółka kapitałowa i osobowa.
Czym charakteryzuje się jednoosobowa działalność gospodarcza?
Najprostszą i najczęściej wybieraną formą działalności gospodarczej w Polsce jest firma jednoosobowa. Wybór działalności gospodarczej w takiej formie jest polecany przede wszystkim tym, którzy dopiero rozpoczynają pracę na własny rachunek. To dobra decyzja również wówczas, gdy zamierzasz założyć małą firmę i nie chcesz zatrudniać pracowników. Na jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często decydują się wspomniany już freelancerzy, ale również konsultanci, a także osoby wykonujące zawód coacha.
Jakie zalety ma jednoosobowa działalność gospodarcza?
Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej mają swoje zalety – nie inaczej jest, jeśli chodzi o działalność jednoosobową. Jej ogromnym atutem jest przede wszystkim szybkość założenia. Brak konieczności dużych nakładów finansowych na początku prowadzenia biznesu to kolejny atut, który sprawia, że na firmę jednoosobową decyduje się wiele osób chcących zacząć pracować na własny rachunek. Taką małą firmę o wiele łatwiej można dostosować do ewentualnych zmian, jakie mogą zachodzić na rynku.
Jakie wady ma jednoosobowa działalność gospodarcza?
Taka forma prowadzenia biznesu ma również wady.Za największą uznaje się pełną odpowiedzialność. Jeśli zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, pamiętaj, że za zobowiązania firmy będziesz odpowiadać całym swoim majątkiem. Dużym minusem jest także trudność z pozyskaniem kapitału. Pamiętaj, że dla banków taka forma działalności wiąże się z większym ryzykiem.
Czym charakteryzuje się spółka z o.o.?
Typy działalności gospodarczej obejmują również spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która określana jest skrótem z o.o. Taka forma prowadzenia biznesu sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku średnich oraz większych firm. Jeśli więc chcesz prowadzić działalność na znacznie większą skalę, zależy Ci na tym, aby wejść w spółkę z inną osobą fizyczną bądź firmą, potrzebujesz większego kapitału na start, spółka z o.o. to dobry wybór.
Jakie zalety ma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Ogromną zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność. Decydując się na taką formę prowadzenia działalności, pamiętaj, że odpowiadać za zobowiązania firmy będziesz wyłącznie do wysokości wkładu, jaki wniosłeś do kapitału zakładowego. Wyjątkiem jest zarząd, który swoim całym majątkiem odpowiada za zobowiązania podatkowe. Dla wielu klientów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jawi się, jako zdecydowanie bardziej wiarygodna, jak firma jednoosobowa. Może to przekładać się na łatwość znajdowania kontrahentów. Również banki patrzą na spółki z o.o. bardziej przychylnym okiem.
Jakie wady ma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Rodzaje działalności gospodarczej w Polsce różnią się, jeśli chodzi o koszty, jakie trzeba ponieść w związku z ich założeniem. Pod tym względem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie wypada najlepiej. Aby ją założyć, niezbędne jest wniesienia kapitału zakładowego, którego wysokość nie może być mniejsza niż pięć tysięcy złotych. Konieczne jest także sporządzenie umowy spółki przez notariusza, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Decydując się na spółkę z o.o., musisz pamiętać, że jej prowadzenie wiąże się z wyższymi kosztami. Niezbędne jest prowadzenie pełnej księgowości, wpisanie jej do rejestru finansowe. Do tego dochodzi mniejsza kontrola nad nią – na wszystkie decyzje wpływ na ogół wspólników.
Co warto wiedzieć o spółce akcyjnej?
Jeśli masz naprawdę duży kapitał początkowy (minimum sto tysięcy złotych), zależy Ci na strukturze korporacyjnej do zarządzania, spółka akcyjna jest dla Ciebie. To dobry wybór również dla tych przedsiębiorców, którzy myślą o wejściu na giełdę i chcą cieszyć się naprawdę silną marką mającą doskonałą opinię na rynku.
Jakie zalety ma spółka akcyjna?
Za największą zaletę spółki akcyjnej uznaje się jej wiarygodność – pod tym względem wypada ona zdecydowanie lepiej niż inne rodzaje działalności. Jako akcjonariusz będziesz ponosił ograniczoną odpowiedzialność za ewentualne długi, co także jest korzystne. Sprzedając akcje, można zgromadzić naprawdę duży kapitał – to kolejny plus spółki akcyjnej.
Jakie wady ma spółka akcyjna?
Wybór rodzaju działalności gospodarczej powinien uwzględniać również dokładną analizę wad. W przypadku spółki akcyjnej zalicza się do nich przede wszystkim wysokie koszty. Jeśli myślisz o założeniu firmy w takiej formie, pamiętaj, że niezbędne jest uiszczenie opłat rejestracyjnych oraz ponoszenie kosztów związanych z obsługą prawną i księgową. Do tego dochodzi duża złożoność zarządzania i brak prywatności. Spółki akcyjne muszą regularnie publikować sprawozdania finansowe. Jak wygląda kontrola nad spółką? Jest ona rozproszona – im bardziej rozproszone zostaną akcje, tym mniej do powiedzenia będą mieli pierwotni założyciele. Co więcej, może nawet dojść do sytuacji, w której ich kontrola nad firmą będzie żadna.
Jak określić profil działalności gospodarczej?
Wybór rodzaju działalności gospodarczej to za mało, jeśli chcesz prowadzić własny biznes. Musisz również wiedzieć, że niezbędne jest określenie profilu firmy. Jak określić profil działalności gospodarczej? Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest profil firmy. Terminem tym określa się profil biznesowy, który uwzględnia:
- cel działalności;
- historię organizacji;
- perspektywy firmy.
Jeśli zostanie on prawidłowo przygotowany, można mieć pewność, że pozwoli na szybkie przedstawienie najważniejszych informacji o przedsiębiorstwie. Profil działalności przydaje się w kontakcie z potencjalnymi klientami, inwestorami, ale również wówczas, gdy chcesz promować swoją firmę w mediach.
Wiesz już, czym jest profil działalności gospodarczej. Pora dowiedzieć się, jak go sporządzić. Opisując działalność firmy, pamiętaj, aby krótko opisać jej misję, czyli cel działalności. Tym, co powinno znaleźć się w profilu działalności jest również przesłanie lidera, czyli krótki tekst dyrektora bądź właściciela, w którym cele, osiągnięcia i znaczenia firmy przedstawiane są w zdecydowanie szerszym kontekście. Ważne jest, aby nie zapomnieć o ogólnym opisie działalności firmy. Uwzględnić należy tu rodzaj świadczonych usług lub oferowanych produktów. Czy należy tu mocno zagłębiać się w szczegóły? Niekoniecznie – zrobisz to na swojej stronie internetowej bądź w broszurach produktowych. Profil działalności gospodarczej powinien obejmować też historię firmy. Warto pochwalić się swoimi dotychczasowymi sukcesami, wspomnieć o wyzwaniach, którym udało się sprostać. To miejsce, w którym można opowiedzieć o uzyskanych nagrodach i certyfikatach. Tworząc profil, nie zapomnij o poruszeniu kwestii dotyczących podejścia firmy do bezpieczeństwa, pracowników, dbałości o środowisko pracy.
Jakie rodzaje działalności gospodarczej mają szanse powodzenia?
Rodzaje działalności gospodarczej firmy są różne – pamiętaj, że tak naprawdę każdy z nich ma szansę na powodzenie. Sukces w biznesie nie zależy od tego, na jaki rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej się zdecydujesz, ale on pomysłu na firmę. Jeśli postawisz na działalność, której brakuje w danym mieście czy regionie, zadbasz o odpowiednią promocję, będziesz świadczyć usługi na wysokim poziomie bądź oferować produkty, których jakość będzie naprawdę bardzo dobra, możesz liczyć na to, że Twój biznes wypali.