Zawieszenie działalności gospodarczej – jak to zrobić? – wady i zalety
Jeśli zastanawiasz się, czy można zawiesić działalność gospodarczą – to znaczy, że z Twoich wniosków wynika, iż prowadzenie firmy staje się nieopłacalne. Zawieszenie działalności jest jednym z dwóch rozwiązań wybieranych przez przedsiębiorców w takiej sytuacji. Tym drugim jest zlikwidowanie działalności. Czasem jednak zawieszenie okazuje się lepszym wyjściem – czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć temat i uzyskać więcej informacji pomocnych do podjęcia właściwej decyzji.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Zastanawiając się, jak zawiesić działalność gospodarczą – musisz przede wszystkim wiedzieć, że sposób realizacji tej procedury w głównej mierze zależy od tego, czy jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, czy spółką zarejestrowaną KRS. To właśnie weryfikuje kroki, które należy podjąć, aby zawieszenie działalności gospodarczej stało się możliwe.
Do najważniejszych informacji należy to, że bezterminowe zawieszenie jest możliwe wyłącznie w przypadku CEIDG, natomiast w przypadku spółek okres zawieszenia musi się zawierać w terminie od 30 dni do 24 miesięcy. Możliwe jest również zawieszenie działalności na 36 miesięcy, jeśli jesteś przedsiębiorcą, który chce sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem.
Gdzie zawiesić działalność gospodarczą?
Czas dowiedzieć się dokładniej, jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą – gdyż proces ten różni się od tego związanego z zawieszeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak w obu przypadkach połowiczna odpowiedź na pytanie o to, gdzie zawiesić działalność gospodarczą brzmi tak samo – mówimy o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie tylko – w przypadku spółek konieczne jest zawieszenie w KRS. Jak to wygląda w odniesieniu do jednoosobowej działalności gospodarczej – wyjaśniamy poniżej.
Jakie kroki musisz podjąć, aby zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą w ZUS?
Należy wypełnić formularz CEIDG-1 dotyczy informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej.
Prawidłowo wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, wysłać listem poleconym lub przesłać ww. dane za pomocą dedykowanego formularza elektronicznego.
Kolejnym krokiem jest sporządzenie odpowiednich formularzy na podstawie informacji wynikających z wyżej wspomnianego wniosku:
ZUS ZCNA – dotyczy wyrejestrowania członków rodziny osoby ubezpieczonej.
ZUS ZWPA – dotyczy wyrejestrowania składek płatnika.
ZUS ZWUA – tyczy się ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność.
Nie ma konieczności przekazywania tych dokumentów do ZUS. Warto też udać się do dodatkowych i najbardziej aktualnych informacji na ten temat, które znaleźć można na rządowej stronie biznes.gov.pl.
Jakie są zalety zawieszenia działalności gospodarczej?
Jest kilka konkretnych sytuacji, w których zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej rzeczywiście ma sens i niesie przedsiębiorcy realne korzyści. Oczywiście najważniejsze z nich dotyczą faktu, że z tytułu zawieszenia działalności korzystasz z pewnych udogodnień podatkowych oraz ulg finansowych. Mowa tutaj przede wszystkim o braku konieczności opłacania zaliczek na poczet podatku dochodowego, ale też nie musisz składać deklaracji VAT. CO więcej – nie masz w tym czasie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Warto dodać, że zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie wpływa żaden sposób na możliwość ściągania wszelkich wierzytelności od klientów, czy kontrahentów. Możesz to robić swobodnie. Podobnie też masz możliwość spieniężenia majątku firmy, który został zamrożony w różnych aktywach np. biurowym sprzęcie.
Ważne! Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z podstawami prawnymi dotyczącymi powyższych zasad, niektóre z nich bowiem przewidują wyjątki, których każdy przedsiębiorca rozważający taką decyzję winien być świadomy.
Czy zawieszenie działalności gospodarczej ma jakieś wady?
Oczywiście zawieszenie działalności gospodarczej niesie też pewne konkretne skutki, które można zinterpretować jako wady takiego rozwiązania. Znajomość ich pomoże CI podjąć właściwą decyzję.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że wszelkie zobowiązania, które zostały zaciągnięte przed zawieszeniem firmy w żaden sposób nie znikają, ale muszą być nadal uiszczane w terminie np. opłaty związane z wynajmowaniem lokalnym, jeśli umowa Cię do tego zobowiązuje. Nie możesz też zapomnieć, że już od pierwszego dnia wznowienia działalności obowiązują Cię dokładnie jakie składki i ubezpieczenie, jak to miało miejsce przed zgłoszeniem zawieszenia prowadzonego biznesu.
Konkretną wadą jest też to, że okres zawieszenia działalności nie jest wliczany do lat uprawniających Cię do emerytury. Nie można też zapominać, że tracisz prawo do świadczeń zdrowotnych po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki. Natomiast początkujący przedsiębiorcy muszą pamiętać, że nawet podczas zawieszenia upływa okres uprawniający do opłacania tzw. małego ZUS-u, co jest jeszcze jedną wadą wynikającą z omawianego rozwiązania.