Czy każdy może zostać Michalem Phelpsem w swojej dziedzinie? Odkryj, jak pielęgnować i wykorzystać growth mindset.

Czas czytania: 3 minuty

Jak oceniasz dotychczasowe życie? Czy uważasz, że nie jest ciekawe?
Czy lubisz uczyć się nowych rzeczy? Czy wolisz trzymać się swoich znanych rutyn?
Czy Twoje relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu? Czy czujesz, że ciągle konkurujesz z kimś?
Czy bawisz się i podejmujesz ryzyko? Czy boisz się porażki?

Jeśli bardziej identyfikujesz się z pytaniami i problemami po prawej stronie zdania, być może nadszedł czas, aby zmienić swoje podejście. Pozostań z nami, aby dowiedzieć się, jak przełączyć się z postawy statycznej na mentalność wzrostu i osiągnąć swoje cele w każdej dziedzinie życia.

Na przestrzeni lat wiele badań (np. tutaj czy tutaj) pokazało, że postawa nastawiona na rozwój sprzyja zdrowszemu podejściu do praktyki i nauki, otwartości na feedback, lepszemu radzeniu sobie z porażkami i znacznie lepszym wynikom w dłuższej perspektywie.

Okazuje się, że niektórzy z nawet najbardziej utalentowanych sportowców, którzy wydawali się mieć wszystkie predyspozycje do osiągnięcia sukcesu, nigdy go nie osiągnęli. Dlaczego tak się dzieje? Może to wynikać z braku właściwej postawy wobec ich umiejętności.

Badacze zidentyfikowali dwie główne postawy, jakie ludzie mogą mieć wobec swoich talentów i umiejętności. Osoby o postawie statycznej wierzą, że ich talenty i umiejętności są stałe. Tego typu podejście może sprawić, że sportowcy będą bardziej zatroskani o to, by wyglądać na utalentowanych, co w konsekwencji może uniemożliwić im osiągnięcie pełni swojego potencjału.

Z kolei ludzie z postawą rozwojową traktują swoje talenty i umiejętności jako coś, co może być rozwijane. Postrzegają je jako potencjał, który może wzrastać poprzez wysiłek i praktykę. Nie wierzą, że każdy ma ten sam potencjał ani że każdy może być tak samo utalentowany jak Michael Phelps. Jednakże rozumieją, że nawet najwięksi sportowcy nie osiągnęliby swojego sukcesu bez lat ciężkiej pracy i poświęcenia. W postawie wzrostowej talent jest postrzegany jako coś, co rozwija się i rośnie wraz z wysiłkiem, a nie jako coś, co po prostu się posiada.

Większość znakomitych sportowców, takich jak Michael Jordan, Jackie Joyner-Kersee, Tiger Woods czy Mia Hamm, posiadało właśnie taką postawę wzrostową. Żaden z nich nie spoczął na laurach. Ci sportowcy nieustannie się rozwijali, analizowali swoje występy i pracowali nad eliminacją swoich słabości. Nawet w późnym wieku, jak miało to miejsce w przypadku srebrnej medalistki w pływaniu, Daray Torres (41 lat) czy złotej medalistki w maratonie, Constantiny Tomescu-Dita (38 lat), ich wysiłek i poświęcenie pozwoliły im pokonać wszelkie ograniczenia związane z wiekiem i odnieść sukces.

 

Czy wiesz, że?

Jedno z kluczowych badań, opublikowane w czasopiśmie „Child Development” w 2007 roku, pokazało, że dzieci chwalone za wysiłek częściej przyjmują „growth mindset”, czyli przekonanie o możliwości rozwoju, podczas gdy te chwalone za inteligencję wykazywały tendencję do „fixed mindset. Te badania sugerują, że sposób chwalenia w dzieciństwie może wpływać na podejście do nauki i podejmowania wyzwań w dorosłym życiu.

(Badania, które wykazały związek między chwaleniem wysiłku a rozwijaniem „growth mindset”, są oparte na pracy psychologa Carol Dweck z Uniwersytetu Stanforda.)

Każdy z nas może rozwijać się i osiągać sukces w swoim stylu, jednak przyjmując postawę wzrostową łatwiej stawiać czoła wyzwaniom. Czy możemy wszyscy być jak Michael Phelps w swojej dziedzinie? Odpowiedź może być bardziej skomplikowana, ale zdecydowanie warto dążyć do rozwoju i wykorzystywać naukę z badań.

 

,,Sukces to suma niewielkiego wysiłku, powtarzanego z dnia na dzień”.

Please follow and like us:
Pin Share

Podobne wpisy