Jakie są koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Jeśli chcesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą koszty związane z tym faktem powinny być jednym z kluczowych zagadnień, które postarasz się w pełni zrozumieć – nim zabierzesz się za ten biznes na poważnie. Tutaj zwrócimy większą uwagę nie tylko na początkowe koszty związane z założeniem biznesu, ale przede wszystkim opłaty i wydatki, które na Ciebie czekają na dalszej drodze związanej z taką działalnością.
Własna działalność gospodarcza – czy istnieją koszty początkowe?
Jednoosobowa działalność gospodarcza opłaty może mieć różne w miarę rozwoju biznesu, ale na pewno dobrą wiadomością jest to, że za samo założenie tego rodzaju firmy nie zapłacisz zgodnie z polskim prawem ani złotówki. To, co musisz zrobić to wyłącznie wniosek o rejestrację do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – nie ma tutaj żadnych opłat. Nawet za paliwo nie musisz płacić, gdyż cały proces może się zamknąć w trybie online.
Kolejna dobra informacja jest taka, że w wielu przypadkach możliwa jest wręcz odwrotna sytuacja: uzyskanie dotacji na sfinansowanie ciekawego pomysłu na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Koniecznie rozeznaj się w temacie, jeśli jest to coś, co mogłoby Cię zainteresować.
Ważne! Powyższe informacje dotyczą wyłącznie jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku spółek z o.o. pojawia się konieczność wpisu do KRS, co wiąże się z opłatą rzędu 500 złotych oraz kosztami notarialnymi.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty stałe związane ze składkami i podatkami
Czas teraz poznać lepiej temat: jednoosobowa działalność gospodarcza koszty stałe z nią związane, gdyż jak się okazuje to różnego rodzaju składki i opłaty związane z podatkami należą do tej grupy wydatków.
Jakie podatki i składki są wymagane od właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej?
Podatek VAT – jeśli na taką formę odprowadzania podatku się zdecydujesz.
Podatek dochodowy w jednej z czterech form opodatkowania:
zasady ogólne (skala podatkowa) – gdzie opłacany podatek jest w zależności od osiąganych dochodów,
podatek liniowy – stawka na poziomie 19%,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w zależności od branży i w zakresie od 2% – 17%.
karta podatkowa – metoda dostępna dla przedsiębiorców zakładających działalność przed 1 stycznia 2022 roku.
ZUS i NFZ – to opłata obligatoryjna, choć w wielu przypadkach na samym początku prowadzenia działalności możliwa do uniknięcia. Aktualnie minimalna składka jest na poziomie 314,10 zł.
Ważne do zapamiętania jest to, że składki zdrowotnej nie można wrzucić do kosztów uzyskania przychodu – co oznacza, że nie może być kwotą odliczoną od podatku.
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Poznaj bieżące koszty miesięczne!
Oczywiście prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą koszty miesięczne trzeba uwzględniać również w kontekście bieżących wydatków. Choć rzecz jasna dla każdej działalności mogą być nieco inne – poniżej wymieniamy trzy najważniejsze grupy opłat, z którymi zwykle muszą liczyć się firmy bez względu na staż, branżę, czy innego rodzaju czynniki.
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – na jakie koszty bieżące musisz się przygotować?
Księgowość – być może jesteś na tyle biegły w tematach księgowych, że decydujesz się na samodzielne dbanie o związane z nimi obowiązki, zwykle jednak o wiele rozsądniejszym wariantem jest skorzystanie z profesjonalnych usług księgowych.
Wynajem i/lub utrzymanie lokalu – ma to bezpośredni związek z koniecznością wskazania konkretnego lokalu jako podstawowe miejsce prowadzenia działalności.
Każda własna działalność gospodarcza koszty bieżące może mieć nieco inne i są zależne od rodzaju prowadzonego biznesu. Warto jednak pamiętać, że te wynikające z utrzymywania siedziba firmy są kosztem uzyskania przychodu i jako takie mogą być rozliczane.
Jakie są koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – podsumowanie
Teraz, gdy już wiesz więcej na temat tego, jakie opłaty przy działalności gospodarczej muszą zostać uwzględnione podczas prowadzenia biznesu – pomoże Ci to w rozważny, świadomy sposób dokonać decyzji o podjęciu takiego wyzwania.
Warto dodać, że nieocenionym narzędziem w szacunkach związanych z prowadzeniem działalności jest porządnie i rzetelnie wykonany biznesplan oraz fachowe doradztwo specjalistów, którzy zajmują się wsparciem przedsiębiorców w profesjonalny sposób.