Kiedy możesz prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą i zarobkową?
Jeśli chodzi o reperowanie domowego budżetu i pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodu jest tak wiele możliwości! Warto jednak się zastanowić nad tym, czy okazjonalna sprzedaż w internecie, czy też produkcja własnych produktów pozwala Ci na prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej, czy też może świadczenie takich usług nakłada na Ciebie konkretne obowiązki prawne. Sprawdźmy, co warto wiedzieć w tym temacie!
Prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji – na czym to polega?
Drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga jakiejkolwiek rejestracji firmy – tym właśnie jest niezarejestrowana działalność gospodarcza. Można też spotkać się z nazwą nierejestrowa, czy też nieewidencjonowana. Prowadząc taką działalność nie musisz zgłaszać tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Takie prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji jest jak najbardziej możliwe – o ile uzyskane z tego tytułu przychody w żadnym miesiącu nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co od lipca 2024 roku odnosi się do sumy 3225 złotych. Pamiętaj, że jeśli taki miesięczny limit przychodu zostanie przekroczony – będzie to już uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej.
Co ciekawe, prowadzenie działalności nierejestrowanej jest możliwe nawet wtedy, gdy ma się zarejestrowaną firmą. Trzeba jednak pamiętać, że taka możliwość pojawia się tylko wtedy, gdy w ostatnich 60 miesiącach (tj. 5 lat) firma była zawieszona.
Gdzie zgłosić niezarejestrowaną działalność gospodarczą?
Wiesz już, czy można świadczyć usługi bez działalności gospodarczej i na jakich warunkach. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, gdzie zgłosić niezarejestrowaną działalność gospodarczą – zbierzmy najważniejsze cechy, które w sposób oczywisty określają, że działalność zarobkowa, którą prowadzisz klasyfikuje się do konieczności jej zarejestrowania.
Po czym rozpoznać, że dana działalność jest działalnością gospodarczą?
To działalność o charakterze zarobkowym.
Jest to działalność zorganizowana.
Prowadzisz działalność we własnym imieniu.
Prowadzisz działalność w sposób ciągły.
Gdy działalność zarobkowa prowadzona przez Ciebie ma charakter jak powyżej, a do tego przekraczane są wcześniej wspomniane limity – pojawia się konieczność jej zgłoszenia i rejestracji. Zgłaszanie działalności w ewidencjo przedsiębiorców odnosi się do CEIDG, urzędu skarbowego oraz GUS.
Podobnie do wyżej wymienionych miejsc musisz zgłosić swoją działalność, jeśli wiąże się ona z koniecznością pozyskania konkretnego zezwolenia, koncesji, czy też wpisu do rejestru działalności regulowanej. Tak jest na przykład w odniesieniu do działalności związanej z usługami detektywistycznymi, organizacją imprez turystycznych, czy sprzedażą alkoholu.
Korzyści i obowiązki działalności nierejestrowej – co musisz wiedzieć?
Prowadzić działalność rejestrowaną może osoba fizyczna. Co dość istotne w tym kontekście o poza faktem braku konieczności zgłaszania się do wcześniej wspomnianych organów – świadczenie usług bez działalności gospodarczej ma jeszcze całkiem sporo innych korzyści, które warto znać.
Prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej pozbawia Cię obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, czy też ubezpieczenia zdrowotne. Zaliczek na podatek również nie jesteś zobowiązany uiszczać. Podobnie z podatkiem VAT. Omija Cię też konieczność prowadzenia skomplikowanej księgowości.
Pamiętaj jednak, że nawet wtedy kiedy nie trzeba zakładać działalności gospodarczej – przy działalności zarobkowej, nierejstrowej masz swoje obowiązki np. prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, rozliczanie przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36, czy też wystawianie faktur bądź rachunków, jeśli kupujący tego zażąda. Musisz też bezwzględnie przestrzegać praw konsumentów – stąd tak ważne jest się z nimi zapoznać i do nich stosować.