Za kulisami luksusu
Marki luksusowe coraz częściej przygotowują filmy, ukazujące sposób wykonania poszczególnych produktów lub całych kolekcji. Miło się to ogląda, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, są to piękne przedmioty, a po drugie – daje możliwość “podpatrzenia” procesu produkcji. A że ludzie z natury są ciekawscy, to lubią zaglądać za kulisy.
Sami zobaczcie:
Piękne, prawda? Tylko że kwestie estetyczne to zaledwie wierzchołek góry lodowej powodów, dla których marketerzy tworzą takie filmy. Każda tego typu produkcja, ma za zadanie oddziaływać na odbiorcę, kreować określone reakcje, utwierdzać go w konkretnych przeświadczeniach. Jakich? O tym poniżej.
- Uzasadnienie ceny produktu
Wiadomo, że za luksus się płaci – wysoka cena jest zresztą jednym z czynników wyróżniających produkt luksusowy. Niemniej, klienci muszą być stale utwierdzani w przekonaniu, że cena odpowiada jego wartości. Dlatego właśnie, w filmach pokazywana jest żmudna, rzemieślnicza wręcz, ręczna praca nad danym projektem – dzięki temu, odbiorca nie myśli, że sukienka Prady jest droga, tylko zwraca uwagę na to, ile osób nad nią pracowało, jakie materiały zostały użyte i jak długo trwał proces jej powstawania.
2. Podkreślenie unikatowości produktu
Skoro każdy produkt jest wykonany ręcznie, to “automatycznie” oznacza, że jest on wyjątkowy. Co więcej, taki obraz daje również przeświadczenie o tym, że nie ma dwóch identycznych projektów. Każdy różni się chociaż milimetrowym przesunięciem kwiatka przyszytego do spódnicy. Ręczne wykonanie pokazuje również, że za produktami luksusowymi stoją artyści, czasem wręcz geniusze, których umiejętności wpływają na efekt końcowy projektu. I nie chodzi tu tylko o projektantów, ale także o wykonawców.
3. Pokazanie doświadczenia
Idealnym uzasadnieniem tego punktu będzie film o produkcji zegarków marki Patek Philippe, który pokazuje jak bardzo bogate trzeba mieć doświadczenie i jak precyzyjne umiejętności, aby móc stworzyć tak skomplikowany mechanizm.
- Pokazanie warunków panujących w pracowniach i szacunku dla pracowników
Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza po licznych kryzysach popularnych marek w związku z nieludzkimi warunkami pracy panującymi w ich fabrykach, uwłaczającym godności wynagrodzeniem pracowników oraz brakiem szacunku do nich. Marki luksusowe pokazują więc eleganckie pracownie, kunszt i umiejętności pracowników, znów podkreślając “my jesteśmy wyjątkowi, szanujemy ludzi i wynagradzamy adekwatnie do doświadczenia”. Myślisz, że to przypadek, że produkty luksusowe są wykonywane w filmach przez starsze, mające wzbudzać zaufanie osoby?
Wybrałam tu cztery najbardziej rzucające się mi w oczy kwestie, które mają na nas działać podczas oglądania filmów z ręcznej produkcji torebek, butów, czy zegarków marek premium. Podsumowując, każdy taki making of ma na celu podkreślenie unikalności produktu, czyli uczynienie go bardziej atrakcyjnym i pożądanym bez względu na cenę. Oczywiście to nic złego, wręcz przeciwnie, uważam, że spokojnie można czerpać z pomysłów marektingowych Diora, Chanel czy Louisa Vouittiona.
Ciekawa jestem Waszej opinii w tym temacie.
Tu macie kilka innych przykładów making of pięknych produktów. Może zainspirują Was do własnych przemyśleń.