Sprawdź, czy potrzebujesz pracownika

Czas czytania: 2 minuty

Zatrudnienie pierwszego pracownika to bardzo ważny krok dla rozwoju firmy. Jednocześnie, niestety, to często trudna decyzja, bo przecież pracownik to odpowiedzialność i dodatkowy koszt. Kiedy więc jest najlepszy moment za zatrudnienie kogoś? Jak sprawdzić, czy naprawdę potrzebujesz pracownika?

Na podstawie własnego doświadczenia stworzyłam listę siedmiu sygnałów, po których możesz stwierdzić, że czas kogoś zatrudnić. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Sygnał 1

Odrzucasz zlecenia lub ustalasz bardzo odległe terminy. Pokazuje to jednoznacznie, że jesteś wąskim gardłem, nie masz wystarczających możliwości realizacji. To, oczywiście, nic złego, bo świadczy o tym, że Twoja firma znajduje się w fazie wzrostu i odnosisz pierwsze sukcesy. Zastanów się jednak ile tracisz odrzucając zlecenia. Bo umykają Ci nie tylko pieniądze, ale także możliwość dalszego rozwoju.

Sygnał 2

Możesz wytypować zadania, które Cię nudzą (na przykład pakowanie paczek do wysyłki), są dla Ciebie trudne lub zajmują Ci zbyt wiele czasu (być może wymagają specjalistycznej wiedzy).

WAŻNE: nie musisz się znać na wszystkim.

Sygnał 3

Tracisz lub ograniczasz kontakt z klientami. Nie możesz sobie na to pozwolić. Klienci są Twoją wizytówką i tylko od Ciebie zależy jak ta wizytówka będzie wyglądać – czy będą o Tobie mówić dobrze i Cię polecać, czy nie. Według statystyk, sześć razy łatwiej jest utrzymać klienta niż pozyskać nowego. Dlatego też, właściwa obsługa posprzedażowa, utrzymywanie relacji z klientami, budowanie ich lojalności powinno być dla Ciebie priorytetem.

Sygnał 4

Nie masz czasu na zastanowienie się w jakim kierunku powinna się rozwijać Twoja firma, jak powinna wyglądać kolejna kolekcja ubrań, które projektujesz, albo jakie kolejne usługi wprowadzić.

Sygnał 5

Popełniasz coraz więcej błędów, trudno się koncentrujesz, zaczynasz kilka rzeczy równocześnie, ale żadnej nie kończysz, albo nie jesteś w stanie dotrzymać terminów ustalonych z klientem. Klienci postrzegają Cię wtedy jako “chodzący chaos”, któremu bardzo daleko do profesjonalizmu.

Sygnał 6

Nie czerpiesz przyjemności z pracy, która wcześniej była dla Ciebie wymarzoną. Jest to tym bardziej przykre w przypadkach, w których chęć prowadzenia swojego biznesu wypływała z pasji, zainteresowań czy hobby. Niestety, jednak praca pod ciągłą presją sprzyja szybkiemu wypaleniu i pogłębiającej się frustracji.

Sygnał 7

Stać Cię na zatrudnienie pracownika, lub byłoby Cię stać, w momencie kiedy nie musiałbyś odrzucać zleceń.

Podsumowując, jeśli czujesz, że jest Cię za mało, że doba jest zbyt krótka i że marzysz o umiejętności bilokacji, to czas pozwolić sobie pomóc. Potraktuj ten artykuł jak test. Jeśli obserwujesz u siebie przynajmniej trzy z wymienionych “objawów”, to znak, że czas odważyć się na ten wielki krok i rozpocząć rekrutację. W kolejnym artykule pokażę Ci jak stworzyć profil idealnego kandydata oraz w jaki sposób wybrać właściwą osobę do pracy.

Please follow and like us:
Pin Share

Podobne wpisy