10 porad na przekształcenie swojego dodatkowego zajęcia w pełnoetatową karierę.
Coraz więcej osób z pokolenia Millenialsów i Gen Z angażuje się w dodatkowe zajęcia zarobkowe. Wg statystyk 50% millenialsów posiada dodatkową pracę, a w pokoleniu Gen Z jest to aż 70%. Zmienia się rzeczywistość i też postrzeganie sposobów zarabiania na życie. Nie uciekniemy od tego. Możemy jednak na tym skorzystać.
“Praca GIG” odnosi się do siły roboczej definiowanej przez krótkoterminowe zaangażowania, tymczasową pracę na zasadzie kontraktów oraz niezależne zatrudnienie. Obejmuje freelancerów, kontraktorów, osoby pracujące dodatkowo oraz wszystkich, którzy zarabiają dodatkowe pieniądze lub uzyskują dochód z różnych krótkoterminowych projektów, zamiast jednej pełnoetatowej pracy.
Chociaż może to wydawać się tylko kolejnym nowym modnym słowem, faktem jest, że społeczność gigersów kwitnie. “Jak ocenia Eliza Skotnicka, starsza menedżerka w firmie EY i współautorka pierwszego w Polsce badania elastyczności rynku pracy, dla młodszych pracowników elastyczność jest czymś naturalnym, więc coraz częściej wymagają jej także od pracodawców. Według badania Fundacji THINK! i Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga 37 proc. młodych Polaków stawia na pracę na własny rachunek – w roli właściciela, pracodawcy czy freelancera.”
Myśl o rezygnacji z stabilnej pracy i poleganiu wyłącznie na dodatkowym zajęciu zarobkowym może być przerażająca, ale nadszedł czas zmiany myślenia i dostrzegania nieograniczonych możliwości rozwoju.
Przejście z dodatkowego zajęcia na pełen dochód może wydawać się przerażające, ale z odpowiednim nastawieniem i narzędziami możesz to osiągnąć. Jednak pamiętaj, że sukces nie przychodzi z dnia na dzień, ale dzięki wytrwałości i skupieniu możesz przekształcić swoje dodatkowe zajęcie w kwitnący pełny dochód.
Nasze porady pomogą Ci osiągnąć sukces. Jesteś gotowy?
- Zacznij od czegoś czego potrafisz. Jednym z powodów dlaczego firmy outsourcują wykonanie pewnych usług jest niechęć do tego aby szkolić pracowników w tych kwestiach (a w szczególności ponosić ich koszty).
- Bądż widoczny. Buduj swoją markę osobistą pozycjonując się jako ekspert w swojej dziedzinie.
- Przyjmij mentalność wzrostu (growth mindset). Aby skutecznie przekształcić swoje dodatkowe zajęcie w pełnoetatową karierę, musisz najpierw zbudować pewność siebie jako właściciel biznesu. Zrozumienie tego, do czego dążysz i dlaczego chcesz prowadzić firmę, może pomóc Ci zachować motywację podczas podejmowania wyzwania rozwoju swojego dodatkowego projektu.
Porada:Zacznij wyobrażać sobie sposoby, w jakie Twój dodatkowy projekt mógłby się rozwinąć, a następnie przemyśl drogi do osiągnięcia tych celów.
- Jeżeli chcesz być swoim szefem zachowuj się jak szef już wcześniej. I niestety nie oznacza to, że możesz leżeć na Hawajach i pracować kiedy Ci się chce. Na początku będzie to wymagało od Ciebie olbrzymiego zaangażowania.
- Zapytaj swoich bliskich o to co sądzą o Twoich dobrych i słabych stronach. Przyjrzyj się tym odpowiedziom i potraktuj jako najszczerszy feedback. Możesz również dokonać tego anonimowo, np w formie zabawy rodzinnej. To pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące obszaru Twojej przyszłej działalności.
- Nie wstydź się. Kiedy już zaczniesz działać z pewnością pojawi się lęk przed oceną. Nie poświęcaj uwagi temu jaki odbiór mogą mieć inni. Nie jesteś zupą pomidorową;)
- Start with Why. To tytuł znanej książki. Jej autor pisze:
“People don’t buy what you do; they buy why you do it. And what you do simply proves what you believe.” “There are only two ways to influence human behavior: you can manipulate it or you can inspire it.”
- “I am gonna make him an offer he can’t refuse”. Cytując Vito Corleone, swoim klientom daj dokładnie to czego potrzebują.
- Za pól roku podziękujesz sobie, że zacząłeś, a nie czekałeś. Nigdy nie ma “idealnego czasu” na biznes. Warto przemyśleć start z wersją MVP, niż rozmyslać bez końca o tym jak zacząć. To umożliwi Ci testowanie swoich pomysłów i badanie odbioru przez klientów.
- Jak Cię widzą tak Cię piszą. Zwłaszcza na początku kiedy Twoje działania jeszcze nie mają za sobą potwierdzonych rekomendacji. Zadbaj o to by Twój biznes wyglądał profesjonalnie (nawet jeżeli jeszcze nie jest).
- Porażka to część biznesu. Im szybciej to zrozumiesz tym większe sukcesy będziesz odnosił. Strach przed porażką jest głęboko zakorzeniony i związany z lękiem przed nieznanym. Najlepszym sposobem na zaczęcie postrzegania wyzwań jako możliwości jest eksperymentowanie z nimi, analizowanie swoich błędów i uczenie się cierpliwości: za każdym razem gdy zaczynasz od nowa, jesteś o krok bliżej stania się mistrzem w tym, czymkolwiek się zajmujesz!
„Myśl, jak królowa. Królowa nie boi się ponieść porażki. Porażka jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do wielkości.” Oprah Winfrey
- To network or not to network? Odpowiedź wydaje się prosta. Droga do sukcesu jest łatwiejsza gdy idziesz w nią zespołem, w którym najlepsze cechy i umiejętności mają możliwość się uzupełniać.
- Najtrudniejszy pierwszy krok potem szybko mija rok. To pewnie mało popularne co napiszemy ale wiedz że początki mogą być trudne.
- A teraz najważniejsze: dotrzymuj obietnicy, którą sobie dałeś. Po drodze spotkasz dużo trudnych i nudnych zadań ale to właśnie ta droga, która prowadzi do sukcesu. Nie ma drogi na skróty. Wystarczy konsekwetnie realizować zobowiązanie, które sobie postawiłeś.
Ktoś mógłby zapytać a co z multisportem i owocowymi czwartkami? Niestety przekształcając swój “side job” w pełnoetatowe zajęcie będziesz musiał sam o to zadbać. Lecz pamiętaj, że „Dostajesz w życiu to, o co masz odwagę poprosić.”