Współpraca z agencją pracy tymczasowej – obowiązki, o których musisz pamiętać
Rozmawiając z przedsiębiorcami bardzo często okazuję się, że ich główną, a czasem jedyną motywacją podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej jest „pozbycie się” obowiązków i odpowiedzialności związanej z zatrudnieniem pracowników.
Należy zgodzić się z tym, że to agencja pracy jest pracodawcą w stosunku do pracownika tymczasowego. To ona zawiera umowę z pracownikiem, jest odpowiedzialna za legalność zatrudnienia, za prowadzenie akt osobowych, za terminową wypłatę wynagrodzenia, terminowe zgłoszenie do ZUS-u itp.
Jednak warto w tym miejscu wskazać, że w aktualnym stanie prawnym to na pracodawcy użytkowniku ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikowi tymczasowemu.
To pracodawca użytkownik:
- dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne;
- przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
- ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy;
- przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku.
Nadal pomimo jasnego uregulowania w ustawie zdarzają się sytuacje podczas których pracodawca użytkownik chce przerzucić obowiązek dostarczania odzieży i obuwia roboczego na agencję pracy, co oczywiście nie powinno mieć miejsca.
Często również padają pytania dotyczące tego który z podmiotów jest zobowiązany do sporządzenia protokołu powypadkowego z wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik tymczasowy.
Ze względu na to, że to pod kierownictwem pracodawcy użytkownika i na jego rzecz pracownik tymczasowy świadczy pracę, pracodawca użytkownik, w momencie dojścia do wypadku powinien:
- udzielić pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym w wypadku pracownikom, w tym pracownikom tymczasowym,
- zabezpieczyć miejsca, w którym doszło do wypadku przy pracy, w taki sposób, by nie dopuścić do niego osób niepowołanych,
- zabezpieczyć przed uruchomieniem bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, które zostały zatrzymane w związku z wypadkiem,
- zabezpieczyć przed dokonywaniem zmiany położenia maszyn i innych urządzeń oraz innych przedmiotów, które spowodowały wypadek przy pracy lub pozwalają na odtworzenie jego okoliczności,
- niezwłoczne powiadomić agencji pracy tymczasowej zatrudniającej poszkodowanego pracownika tymczasowego o wypadku przy pracy,
- zapewnić możliwości działania komisji powypadkowej ustalającej okoliczności i przyczyny wypadku poprzez udostępnienie jej miejsca wypadku, niezbędnych materiałów, informacji oraz udzielenie wszechstronnej pomocy.
Ze względu na powyższe, w mojej ocenie agencja pracy jako pracodawca zobowiązana jest do zatwierdzenia protokołu powypadkowego.
Dodatkowo, przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie m.in. zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy innych niż wskazane powyżej. Tym samym strony te mogą ustalić który z podmiotów ponosi odpowiedzialność i koszty wykonania przez pracownika tymczasowego badań lekarskich.
Mając na uwadze powyższe z całą stanowczością stwierdzam, iż współpraca z agencją pracy przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści ale musi być poprawnie, również pod względem prawnym zorganizowana.